czwartek, 22 września 2011

Warsztaty Projektowania Torebki - zaproszenie i program warsztatówO warsztatach
... Na czym polega fenomen (damskiej) torebki? Dlaczego zdetronizowały buty? Najdziwniejsze realizacje. Materiały i tworzywa używane do produkcji torebek. Podstawowe techniki kaletnicze. Praca ze skórą, filcem i innymi materiałami. Szkice, projekt i wykonanie torebki. To tylko część pytań i zagadnień jakie pojawią się na wrześniowych warsztatach projektowania torebki. Pierwsze warsztaty poświęcone torebce odbyły się w czerwcu, zgromadziły wielu pasjonatów torebki, powstały ciekawe projekty i gotowe torby. Zapraszamy na wrześniową odsłonę torebkowych warsztatów 23-24 września. Warsztaty poprowadzą doświadczeni projektanci: Maria Nowińska wraz z Małgorzatą Kotlonek z Goshico.

Wybrani kursanci będą mieli możliwość zaprojektowania wraz z projektantkami firmy GOSHICO i NOWIŃSKA nowego modelu torebki, który zostanie wdrożony do produkcji (oczywiście wkład kursanta w tworzenie i wyprodukowanie torebki zostanie uwieczniony, np. Kasia Nowak dla GOSHICO).

Celem warsztatów jest nauczenie się konstrukcji torebek ze skóry i innych tworzyw oraz uszycie torebki z materiału.Warsztaty skierowane są do przyszłych i obecnych projektantów, pasjonatów mody zainteresowanych tworzeniem własnych projektów, a także do osób, które myślą o projektowaniu jako dodatkowym hobby. W warsztatach może wziąć udział grupa maksymalnie 20 osób.

Tematy wykładów i ćwiczeń warsztatowych:
Akcesoria
Czym jest torebka
Funkcjonalność vs kreacja
Historia nowożytna torebki
Materiały
Projektowanie torebki (szkic, rysunek, in)
Wykonanie projektu (wykład - łączenie elementów, praca ze skórą. Od wykroju skóry, poprzez montaż, szycie do wykończenia torebki.)
Wykonanie projektu - zajęcia praktyczne (Z dostępnych materiałów: filcu, flizeliny, tkanin, itp. uczestnicy wykonują w grupach prototyp torebki)

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na mail: centrum@cybernetyki222.pl
Informacje o programie: 606 110 181 (Maria Nowińska)
Informacje o zapisach, tel.: 601 26 10 30 (Marcin Majewski)

Organizatorzy zapewniają materiały niezbędne do pracy, maszyny do szycia, opiekę dydaktyczną,kawę, herbatę, słodkie przekąski.  Warsztaty odbędą się w dniach 23-24 września 2011
w Centrum Cybernetyki 2.2.2
ul. Cybernetyki 2 budynek 2 piętro 2
Zajęcia będą odbywały się w godzinach: 10.00-18.00
Koszt uczestnictwa: 492 pln


MARIA NOWIŃSKA Absolwentka Literatury i Filozofii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, Filologii Włoskiej na UW i podyplomowego Zarządzania Modą na Politechnice Łódzkiej. Od 7 lat projektantka i producentka torebek marki sygnowanej własnym nazwiskiem. Tworzy limitowane serie torebek dla koneserów piękna, ceniących ciekawe wzornictwo i kunszt wykonania. Autorskie projekty powstają z włoskich skór najwyższej jakości z dbałością o detal. Kładzie nacisk na MADE IN POLAND. Współpracowała z sukcesami z markami: Ochnik, Wittchen i Rage Age.

GOSHICO to marka łącząca dwa światy: modę i design. Założona w 2004 roku przez Małgo Kotlonek (nieustannie poszukującą artystkę, projektantkę, charakteryzatorkę) i Agę Kotlonek - Wójcik (producentkę i technologa z artystyczną duszą) jest marką akcesoriów modowych, toreb i biżuterii - przedmiotów wyjątkowo kobiecych i komfortowo praktycznych jednocześnie. Połączenie osobowości sióstr stanowi o sile marki, jest kwintesencją i współczesną definicją made by Goshico. GOSHICO to ponadczasowa elegancja składająca się z wielu elementów: nowatorskich form i oryginalnych wzorów o najwyższej jakości i niepowtarzalnym stylu. Projekty tworzone przez Małgo podkreślają kobiecość zgodnie z podstawowym założeniem designu - są uwodzące wizualnie, ale także użyteczne. Projekty zainspirowane współczesnością, polską sztuką ludową oraz światem kultur tradycyjnych i starożytnych są symbolem nowoczesnej i kosmopolitycznej kobiety. Wszystkie projekty GOSHICO są wykonywane ręcznie, wiele wzorów biżuterii i toreb powstaje tylko w jednym egzemplarzu.


PROGRAM WARSZTATÓW
Piątek - Wprowadzenie do warsztatów, zapoznanie z uczestnikami, czym są akcesoria? Filozofia torebki, czyli mariaż mody z funkcjonalnością. Na czym polega fenomen (damskiej) torebki? Dlaczego zdetronizowały buty? Dlaczego są uważane za maszynę nakręcającą sprzedaż kolekcji wielkich domów mody? Ikony mody w świecie torebek: Kelly Bag, Birkin, 2.55 Chanel, Monogram LV - ciekawostki i absurdy torebkowej nirwany. Kiedy kończy się funkcjonalność, a zaczyna kreacja? Najdziwniejsze realizacje. Materiały i tworzywa używane do produkcji torebek. Torebki eko, vintage, torebka a ciało. Historia nowożytna torebek, (od początku XX w.: Elsa Schiaparelli, Vreeland, Enid Collins, Judith Leiber, Lulu Guinness- torebki vintage, Moschino, Miu Miu, Yohji Yamamoto, Castelbajac, Michael Kors, Dior).

Skóra jako pierwotny surowiec do tworzenia torebek. Wykorzystywanie innych tworzyw do produkcji galanterii: tkaniny, filc, drewno, tworzywa sztuczne, akryl, plexi, itp.

Jak połączyć sztukę z biznesem? Jak być artystą, rzemieślnikiem, księgowym, makeupistą w jednym i zarządzać sprawnie firmą modową? Jak zbudować markę i odnieść sukces? I w jaki sposób gdzieś po drodze nie zatracić się w biurokracji, pozostać sobą, być kreatywnym i rozwijać się artystycznie? Jak sprzedawać i utrzymać produkt na wysokim poziomie? Czy działalność biznesowa musi wiązać się z tym, że nie masz czasu na własne hobby? Praca, która jest twoją pasją, przekleństwo, czy błogosławieństwo?

Specyfika tworzenia torebek z filcu. Praktyczne wskazówki dotyczące wykonania torebek filcowych. Konstrukcja - konstruujemy, wycinamy, zszywamy (skomplikowanej konstrukcyjnie torby). Do dyspozycji krawcowa-technolog. Zdobienia torebki (ozdabianie uszytego w grupach wzoru dostępnymi materiałami i dodatkami). Możliwości zdobień, przykłady.

Sobota - Prowadzenie: Maria Nowińska - właścicielka marki NOWIŃSKA
Przykłady wykorzystania skór w kaletnictwie. Teoria: rodzaje, właściwości i parametry skór. Przykłady.
Projektowanie torebki z powierzonej skóry (szkice) - ćwiczenie praktyczne

Narzędzia do produkcji torebek i specyfika tworzenia galanterii skórzanej. Elementy konstrukcji. Tworzenie szablonów. Z czego powinna składać się torebka? Jakie elementy są niezbędne? Co znajduje się w środku torebki? W jaki sposób łączymy elementy? Podstawowe techniki kaletnicze. Maszyny i narzędzia niezbędne do produkcji. Przykładowe okucia. Praca ze skórą. Od wykroju skóry, poprzez montaż, szycie do wykończenia torebki. Torebki pozornie niemożliwe do wykonania, prezentacja ciekawych rozwiązań - wykład i wizualizacja m.in. na przykładzie kolekcji autorki.

Rozbiór torby na części pierwsze - zajęcia praktyczne w grupach. Projektowanie kolekcji torebek: spójność, optymalne wykorzystanie skóry. Kolekcje tematyczne: wieczorowe, casualowe, linie Premium i rozwiązania awangardowe. Każdy uczestnik projektuje torbę (temat narzucony). Następnie dzielimy się na grupy i konstruujemy z powierzonych materiałów torbę. Szyjemy z tkanin, do dyspozycji krawcowa. Oceniamy prace i porównujemy efekt końcowy prac w grupach (różne rozwiązania i interpretacje tej samej torebki). Rozdanie dyplomów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz